3 pravidla investování

30.9. 2016Jan Lednický

Tree growing on moneys with green background

Která investice je dobrá? Do čeho mám investovat? Jak investovat bezpečně?

Tohle jsou nejčastější otázky se kterými se v praxi setkávám. Na žádnou z těchto otázek není jednoznačná odpověď. Nikdo na světě nezná přesně budoucnost a nemá ani křišťálovou kouli, ze které by dokázal poznat co přesně se stane v budoucnu.

Existují však pravidla, která Vám pomohou zvýšit ziskovost Vaší investice, minimalizovat chyby a získat plnou kontrolu.

Jsou velice jednoduché a fungují vždy. Jde o tyto hlavní tři pravidla!

1. Rozložení investičních možností.

2. Pravidelná kontrola a vyhodnocování.

3. Umění vybrat správného poradce.

Více pravidel a informací na stránkách FINANCE SPRÁVNĚ .

  1. První pravidlo spočívá v tom, že neinvestujete pouze do jednoho druhu investice. Investičních příležitostí je dnes mnoho, od investic do akcií, různých akciových a dluhopisových fondů, zlata, stříbra, strategických kovů, nemovitostí, dluhopisů a nebo alternativních projektů. Tím, že správně rozložíte své investice do různých alternativ ( tzv. nesázíte na jednu kartu ), klesá riziko poklesu hodnoty, hlavně v období různých krizí.  Uvedu demonstrativní příklad z krizového roku 2008: Většina z nás si toto období pamatuje nebo o něm alespoň slyšela. Ten kdo měl velký majetek převážně v akciových fondech, tak často velice rychle zjistil, že hodnota jeho investice velmi poklesla. Naopak ti, kteří měli investice např. v cenných kovech nebo v nemovitostech, byli naopak mile překvapeni. Když to hodně zjednoduším, tak pokud jsem si investice správně rozložil, tak jsem někde prodělal a jinde zase vydělal a pokud je investování správně nastaveno, je celková investice daleko bezpečnější a dlouhodobě výnosnější.
  2. Druhým pravidlem je pravidelná kontrola. Stále se setkávám s tím, že lidé své investice příliš nekontrolují a to i několik let. Potom zjistíte zbytečně pozdě, že Vaše investice nepracuje tak, jak jste si představovali. Jak často kontrolovat a co konkrétně? Četnost kontroly je určena podle typu investice. Když vezmu ty nejběžnější příklady investorů, tak je rozumná frekvence 2krát za rok. S klienty kontrolujeme vždy průběh každé investice zvlášť, a investiční strategii jako celek, protože by se v celkové strategií měly investice skládat z dlouhodobých, krátkodobých, rizikových i konzervativních. Hodnocení celkové investice velice důležité. Kontrola Vám taky může prozradit, že již máte v určitém druhu investice velký kapitál a je načase zisk nebo část investice přesunout do měně rizikovější investice nebo do úplně jiného typu investování. Pokud se Vám o investice opravdu někdo aktivně stará, tak požádejte svého poradce o sestavení celkového stavu investičního portfolia včetně všech poplatků.
  3. Třetí pravidlo, dobrý poradce. Dobrý poradce Vám může být velice prospěšný jak při výběru těch správných investic, tak i s pravidelnou kontrolou. Ale jak najít nebo poznat, jestli zrovna ten můj poradce je ten správný. Není to nic těžkého. Správný poradce by měl znát více typů investic ( ne jen různé fondy), pokud tomu tak není, preferuje jen to, co sám prodává. Pokud to tak je, tak by to neměl být jediný, se kterým se radíte. Každý poradce by Vám měl u každé investice srozumitelně vysvětlit jejich možnosti a princip obchodu. Také by Vás měl seznámit se všemi poplatky, protože s těmi je při celkovém hodnocení také nutné počítat. Měli by jste mít dostatek času na vlastní rozhodování ( pokud Vás vede k rozhodnutí ihned, je to první signál toho, že jde spíš o obchodníka než o opravdového, hodnotného poradce). Jako jedna z posledních věcí,  na co si dát pozor, je skutečnost, nakolik se Vám poradce věnuje ( zde patří ochota vše opakovaně vysvětlit, pravidelná komunikace, pravidelné vyhodnocování ). Více  o tom, jak poznat správného poradce, připravuji rozsáhlý článek (  říjen 2016 ).  Nepropásněte  tento článek a odebírejte články a videa

Přeji Vám mnoho příjemných zpráv při investování a myslete na to, že každý, i ten kdo s investicemi začíná, by

měl dodržovat tato TŘI pravidla.

Více o investování na FINANCE SPRÁVNĚ